Klub Erudyty

Kultura, sztuka, spotkania, dyskusje. Działaj z nami!

Wieczór kultury żydowskiej w Teatrze Żydowskim

W pochmurny piątkowy wieczór dnia 20.04.2012r. na małej Scenie Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie odbył się wieczór pt. „Utkane ze wspomnień” poświęcony kulturze żydowskiej.

Było to pierwsze spotkanie Klubu Erudyty inaugurujące cykl „Spotkań z kulturą”.

zdjęcie z teatru żydowskiegoWieczór artystyczno-literacki poprowadziła wielka miłośniczka i propagatorka kultury żydowskiej Pani Mirosława Stojak – z zawodu ekonomista, informatyk, z zamiłowania poetka, pisarka, malarka, w dniu 19 kwietnia 2012r.  odznaczona Honorowym Medalem „Powstania w Getcie Warszawskim”.

O swojej pasji i jej początkach mówi: „Tak, jestem zauroczona Żydami, kulturą żydowską, Izraelem. Przed 7 laty spotkałam cudownego człowieka, Żyda włocławskiego, który sprawił swoją osobowością, podejściem do ludzi i życia oraz szczerą życzliwością, a także tragiczną drogą własnego życia, że wzruszona i zauroczona dogłębnie tą osobą, zaczęłam zadawać sobie pytania. Różne, szczególnie te dotyczące Holokaustu i antysemityzmu. Szukałam na nie odpowiedzi. I tak jest do dziś. Abramek, bo tak ma na imię człowiek, o którym mówię, otworzył mi oczy na wiele mało znanych mi problemów, uświadomił, że ludzie niczym się od siebie nie różnią. On, którego dotknął tak tragicznie Holokaust (stracił całą rodzinę), ma tyle tolerancji i zrozumienia dla drugiego człowieka. To jest niesamowite”

Więcej na stronie : http://www.naszwloclawek.pl/miroslawa-stojak

Patronat nad spotkaniem objął Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich

Inaugurację Klubu Erudyty należy ocenić jako udaną. Temat, miejsce i osoba prowadząca świetnie się ze sobą komponowały. Sala dzięki swojej przepięknej scenerii dodała niezwykłego splendoru naszej uroczystości.

Gościem honorowym spotkania była p. Beata Tyszkiewicz, a publiczność dopisała (konieczne było dostawienie krzeseł).

Spotkaliśmy się z samymi pozytywnymi reakcjami, opuszczający przedstawienie goście mówili:

„Ciekawe i wzruszające historie Żydów polskich z Włocławka. Bardzo dobry pomysł na zorganizowanie tego wieczoru w przyjemnej sali kameralnej Teatru Żydowskiego.”

„Spotkanie było świetne.”

Bardzo serdecznie dziękuję Pani Mirosławie Stojak i wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji wieczoru. Dziękuję dyrekcji Teatru i jego pracownikom za ogromną pomoc i przychylność dla naszej inicjatywy. Jestem bardzo wdzięczna, że ugościł nas Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich.

Dziękuję zaproszonym gościom za przybycie i serdecznie zapraszam na kolejne wydarzenie organizowane przez Klub Erudyty. Proszę śledzić naszą stronę !

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: